Do 75 cm. Jest największą rogatnicą w Morzu Czerwonym. Charakterystycznie ubarwiona. Żółte łuski mają czarne końce. Czarne obwódki mają też płetwy. Płetwy, grzbietowa i odbytowa, umieszczone naprzeciw są symetryczne. Okolica gębowa, szczyt grzbietu - niebieskoszare. Ciemny pas od oka do podstawy płetwy piersiowej. Płetwy brzuszne - zredukowane.
W razie ucieczki często pływa w pozycji horyzontalnej.
Odżywia się głównie bezkręgowcami, potrafi odwracać spore kamienie. Małe ryby zwykle liczą na odpadki i często towarzyszą przy żerowaniu.
Silnie terytorialna. Samice mogą atakować szczególnie w czasie rozrodu. Zwykle są to pokąsania bardzo ostrymi zębami. Agresję i zagrożenie sygnalizuje prze unoszenie przedniej części płetwy grzbietowej przekształconej w kolec. (Może dojść do zatrucia ciguatoksynami). Po bokach ogona znajduje się pięć rzędów ostrych wyrostków, którymi również może ranić. W razie przypadkowego wpłynięcia i ataku należy oddalać się poziomo poza terytorium. Wynurzanie się sprawia, że nadal pozostaje się na terytorium, co naraża na dalsze ataki. Ryba nie zawsze kąsa, ale niemal zawsze eskortuje do granic terytorium.
Hodowana w akwariach.
Synonimy: Balistes brasiliensis, Balistes nigromarginatus, Balistes viridescens, Balistoides veridescens, Pachynathus nigromarginatus, Pseudobalistes viridescens
Popularne nazwy: Triggerfish; Titan triggerfish; Blue-finned triggerfish; Blue finned triggerfish; Dotty triggerfish; Bluefin triggerfish; Moustache triggerfish; Mustache triggerfish